Miejsca

Zapraszamy

Sanok - Skansen Muzeum Budownictwa

Warto na ta wycieczkę przeznaczyć sobie więcej czasu. Nam zajęła ona 3,5h bez przewodnika, z nim może potrwać nawet 5h, natomiast posiada on klucze, które umożliwiają wejście do niektórych budynków, co jest niemożliwe w wersji bez niego. Jest to niezwykłe miejsce, w którym czuć unoszącą się magię dawnych czasów. Po drodze zobaczymy młyny, chaty, tartak, kościoły, piekarnię, w której polecam kupić chleb albo chałkę. Większa część budynków, położona jest w parku, otoczona bujną roślinnością, a dla wytrwałych zwłaszcza dzieci, pojawi się niespodzianka jaką jest spotkanie z kozami.

Jezioro Solińskie

Zbiornik ma powierzchnię ok. 22 km² i największą w Polsce pojemność. Maksymalna głębokość zbiornika to 60 m przy zaporze. Poniżej zapory znajduje się elektrownia wodna o mocy 200 MW.

Tarnawa Wyżna - torfowisko

W niedzielę poczuliśmy chęć wyrwania się z domu. Padło na torfowisko za moja namową. Chociaż droga jest kręta i mocno dziurawa, osobówka bez problemu przejedzie. Trasa jest malownicza, a rejonach torfowiska można poczuć prawdziwą dzicz, gdzie jest niewiele zabudowań. To wszystko dodaje uroku i odnosi się wrażenie, że jest się tam samemu. Na miejscu dowiedzieliśmy się, że za wejście na torfowisko należy uiścić opłatę, którą można uregulować w drodze powrotnej w Bazie nad Roztokami. Do wyboru mamy dwie ścieżki. Jedna, która jest bliżej to pętla wokół torfowiska i jest stosunkowo, krótka w porównaniu z drugą. Dalsze torfowisko, jest położone nieco dalej, pod koniec też ma charakter pętli. Chodzi się po kładce wśród lasu. Widoki są nieziemskie. Spacer ten pozwala się wyciszyć, po obcować z naturą oraz z rodziną. Mimo, że atrakcja ta jest położona nieco dalej, to warto ja zobaczyć, można ją również połączyć z wycieczką do zagrody żubrów.

Jezioro Myczkowieckie

Jezioro Myczkowskie jest sztucznym zbiornikiem wodnym o powierzchni ok. 2 km², głębokości od 5 do 15 m i pojemności 11 mln m³. Wokół jeziora znajdują się tereny o walorach turystycznych i uzdrowiskowych. Zbiornik powstał jako część Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce i pełni rolę zbiornika wyrównawczego.

Ruiny zamku Sobień

To jedno z kilku średniowiecznych założeń obronnych w południowo-wschodniej Polsce. Stąd również widać dolinę Sanu. 

Kamień leski

Pomin przyrody nieożywionej zbudowany z kamienia krośnieńskiego, będący natchnieniem wielu artystów np. A. Fredro. W okół kamienia krążą dwie legendy. Jedna mówi, że to kamień zostawiony przez diabła, który chciał zniszczyć kościół w Lesku ale zastał go dzień. Natomiast druga mówi, że to młoda, piękna dziewczyna, która miała przynieść wodę ze źródełka chorej matce w zimie. 

Ruiny cerkwi w Berezce

Cerkiew Przemienienia Pańskiego w Berezce – grekokatolicka murowana cerkiew, wzniesiona we wsi Berezka. Obecnie cerkiew znajduje się w ruinie. Zachowały się mury do wysokości gzymsu koronującego. .

Galeria pod Berehami

To tutaj od ponad 30 lat, rzeźbiarz Waldemar Witkowski prowadzi swoją galerie, przy szlaku prowadzącym na Połoninę Wetlińską. Warto tutaj na chwilę przystanąć, aby móc zobaczyć przepiękne dzieła sztuki, a dla tych co będą nienasyceni, polecam porozmawiać z artystą, który nie jedno wie i nie jedno widział.